top of page

Technologia smart home ‒
zalety i potencjalne zagrożenia

      Wszystkie urządzenia w jednym miejscu


Wszelkie sprzęty w jednym miejscu ‒ to ważna cecha smart rozwiązań. Centrum inteligentnej posiadłości umożliwia sterowanie podłączonymi urządzeniami przy pomocy jednej aplikacji. Warto zdecydować się na centralę sterującą, która zapamiętuje poszczególne dane, dzięki czemu pozwala na włączanie i wyłączanie całego systemu oraz wydawanie i wykonywanie wszelkich poleceń. Ta opcja ułatwia zarządzanie wszystkimi urządzeniami, czujnikami czy włącznikami, odpowiedzialnymi za poszczególne systemy, które ma Wasz inteligentny dom.

Dom bez ograniczeń

 

Jeśli chcecie żyć zdrowo, bezpiecznie i wygodnie, rozważcie możliwości jakie daje Smart Dom. Takie mieszkania bez ograniczeń projektuje się i wyposaża m.in. w niezawodne czujniki dymu czy zalania, automatycznie sterowany alarm, przycisk bezpieczeństwa, detektor ruchu, inteligentny system grzewczy, ogrzewanie strefowe, oszczędny tryb urlopowy, instalację odpowiedzialną za natychmiastowe informowanie o potencjalnym zagrożeniu, np. pożarze lub włamaniu, system przygotowujący dom na dzień i na noc...

i wiele innych, innowacyjnych rozwiązań dostosowanych do Waszych potrzeb. Dużą popularnością cieszą się smart idee pozytywnie wpływające na zdrowie mieszkańców. Może warto zadbać o czyste powietrze w swoim mieszkaniu czy odpowiednią wilgotność oraz optymalną temperaturę, które zapewnią bezpieczny odpoczynek.

188171820_2567518590222029_2125837635076018983_n.png

Czy istnieje zagrożenie ataku hakerskiego?

29249179_1790767164563846_5627378272720114530_n.jpg

Za początki powstawania inteligentnych rozwiązań można uznać roboty domowe, które pomagały w poszczególnych, codziennych obowiązkach. Dziś smart opcje zastępują dane maszyny, dbając np. o zieleń w przydomowej przestrzeni.

Należy jednak pamiętać, że poza niemal nieograniczonymi możliwościami, które inteligentne domy oferują mieszkańcom, niepoprawnie zabezpieczone systemy prowadzą do pewnych kłopotów. Dziś każdy sprzęt podłączony do Internetu może być celem cyberataku. Hakerzy mogą próbować włamać się do routera oraz uzyskać dostęp do wszelkich danych, a także dokonać ataku w całej sieci. Aby uniknąć nieprzyjemnych i niebezpiecznych zdarzeń tego rodzaju, warto używać silnych haseł i regularnie aktualizować oprogramowanie, co pozwoli na naniesienie najnowszych poprawek zabezpieczeń. Warto pamiętać także o stosowaniu routera VPN do ochrony inteligentnych sprzętów, który szyfruje Waszą obecność online oraz poszczególne dane przesyłane przez Internet.

Czy urządzenia smart mają negatywny wpływ na zdrowie?

 

Warto pamiętać o tym, że każde urządzenie IoT (takie, które może gromadzić czy przetwarzać dane przy pomocy inteligentnej instalacji elektrycznej, czyli np. sprzęty w smart home) emituje znikome ilości pól elektromagnetycznych. Światowa organizacja zdrowia uznaje, że mogą być one niebezpieczne dla człowieka. Dlatego tak bardzo istotny jest poziom ekspozycji poszczególnych, inteligentnych systemów. Warto je wyłączać w momencie zakończenia używania. Poleca się także bezpieczne połączenie sprzętów za pomocą kabla Ethernet, a także użycie osłony EMF przeciw promieniowaniu elektromagnetycznemu.

Let's be Save & Smart...

26678417_1763483650625531_894928057265939787_o.jpg

Jak widać, można w łatwy sposób uniknąć wystąpienia dwóch, opisanych powyżej zagrożeń. Mnogość zalet, jakie proponują inteligentne domy, zdecydowanie przewyższa ich potencjalne wady. Wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców jest nieoceniony, dlatego może warto rozważyć wdrożenie smart rozwiązań w Waszych domach.

bottom of page